Monitory z wysokim współczynnikiem kontrastu

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Działanie monitora opiera się na wykorzystaniu technologii CRT (Cathode Ray Tube) lub LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony wyrzucane przez katodę kumulują się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD za to, światło przechodzi przez płynne kryształy, które regulują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

W dzisiejszych czasach przeważają monitory LCD, ponieważ są one bardziej sprawne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się dodatkowo rozdzielczością, jaka wytycza liczbę punktów na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa postać obrazu.

Swoją drogą monitory mogą różnić się również wielkością ekranu oraz modelowaniem odcieni. Wskazane jest zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, ażeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w toku korzystania z niego.

Monitory również mogą mieć różne funkcje, takie jak regulacja jasności i kontrastu, tryby obrazu, ale też funkcje redukcji szumów czy także redukcji blue light.

Coraz częściej spotyka się także monitory z macierzami typu IPS (In-Plane Switching), które umożliwiają lepsze odzwierciedlenie odcieni ale także większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań zawodowych, istotne jest także odzwierciedlenie odcieni, które powinno być jak najwierniejsze do realnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików lub fotografów, muszą posiadać certyfikaty kalibracji odcieni.

Na rynku osiągalne są również monitory z funkcją synchronizacji z kartami graficznymi, takie jak na przykład G-Sync czy też FreeSync, które pozwalają na gładkie odświeżanie obrazu i zminimalizowanie kłopotów z tearingiem.

Ogólnie rzecz biorąc, działanie monitora polega na wykorzystaniu wyjątkowej technologii do generowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Różne warianty monitorów mogą różnić się między sobą skalą ekranu, rozdzielczością, odwzorowaniem odcieni ale także pobocznymi funkcjami.

Innym ważnym elementem działania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania definiuje liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Standardowo monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, aczkolwiek coraz częściej spotyka się modele z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest w szczególności znaczące dla graczy.

Dodatkowym ważnym aspektem jest kompatybilność z różnymi gatunkami sygnałów wchodzących. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) albo liczbowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, istotne jest przetestowanie, czy posiada on wejścia zgodne z posiadanym sprzętem.

Wniosek jest taki, warto wspomnieć że monitory mogą być dodatkowo zasilane przy użyciu USB-C, co umożliwia na przesyłanie sygnału wideo i danych ale również ładowanie urządzenia jednym kablem.

W skrócie, monitor to narzędzie, które wykorzystuje nadzwyczajną technikę do wywoływania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić pomiędzy sobą rozdzielczością, modelowaniem odcieni, częstotliwością odświeżania, kompatybilnością z sygnałami wchodzącymi ale także pobocznymi funkcjami.